Bootstrapping opiera się na budowaniu firmy przy wykorzystaniu wewnętrznych zasobów kapitału. Podstawowa zasada bootsrappingu mówi: masz możliwość budowania swojego przedsięwzięcia powoli i przy wykorzystaniu własnych zasobów, to rób to. Bootstrapping pozwala prowadzić przedsiębiorstwo bez wykorzystania środków finansowych z zewnątrz, jednak wymaga bardzo rygorystycznego podejścia do kosztów i płynności finansowej, a biznesplan nie odgrywa tak dużej roli jak w przypadku przedsiębiorstw korzystających z finansowania zewnętrznego.
Zarządzanie w tej strategii jest mocno skoncentrowane na celach krótkoterminowych i przychodach, często z realizacji usług nie będących głównym źródłem utrzymania przedsiębiorstwa. Bootstrapping to także konieczność bardzo rygorystycznego podejścia do kosztów działalności. Konieczne może być ograniczanie kosztów związanych z księgowością, marketingiem, najmem powierzchni biurowych. Niezbędne jest umiejętne zarządzanie płynnością firmy – korzystanie z leasingu, kredytu kupieckiego, faktoringu
Podstawowym źródłem finansowania w strategii Bootstrappingu są prywatne środki przedsiębiorcy, czyli zazwyczaj oszczędności jego i jego rodziny. Często wykorzystywane są także pożyczki i kredyty, które są zaciągane na przedsiębiorcę, a nie na firmę. Wówczas ich zabezpieczeniem są składniki jego majątku prywatnego, np. samochód czy dom.
Ten model nie nadaje się do finansowania wszystkich przedsiębiorstw. Najlepiej sprawdza się w przedsiębiorstwach działających w niszach oraz w branżach z wysokimi barierami wejścia dla konkurencji. Biznesy prowadzone w ten sposób zazwyczaj rozwijają się powoli. To czas staje się ich największym wrogiem. Niekiedy zdarza się, że przedsiębiorca nie mogąc zrealizować swoich zamierzeń sprzedażowych, jest zagrożony koniecznością zamknięcia start-upu, nawet gdy jego produkt jest wysoko oceniany przez klientów. Ten moment nabywany jest Doliną śmierci. Jeśli uda się go pokonać, wartość firmy rośnie. Niektóre firmy działają w ten sposób nawet przez kilka lat.