Sukcesja to proces, który zachodzący miedzy dwoma lub nawet trzema pokoleniami rodziny ojca biznesu. Celem jest przekazanie młodszemu pokoleniu władzy, doświadczenia i własności aktywów przedsiębiorstwa. Zazwyczaj jest to formalne nadanie im prawa do podpisywania dokumentów oraz prawa własności do wypracowanych aktywów. Sukcesja nie jest jednak jednorazowym zdarzeniem, a długim procesem, przekazywania biznesu przez osobę dotychczas nim zarządzającą swoim następcom.
Zagrożenia rodzinnej sukcesji.
Sukcesja jest poważnym problemem firm rodzinnych, z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Nieodpowiednie podejście do tego zagadnienia, może skutkować zniknięciem firmy z rynku. Czym dokładnie jest sukcesja i jak się do niej przygotować?
„Ojciec buduje, syn utrzymuje, wnuczek rujnuje” to powiedzenie znane jest w wielu językach. W firmach rodzinnych należy przygotować i wdrożyć sukcesję, zgodnie z wieloletnim planem. Rodzice powinni wdrażać w działalność firmy najmłodsze pokolenie biznesmenów, od wieku dojrzałości. Warto opracować plan edukacji, zdobywania doświadczenia a co się z tym wiąże, wewnętrznych awansów w firmie. Należy stopniowo oddawać władzę od najniższych po najwyższe funkcje w przedsiębiorstwie.
Sukcesja – podejście.
Należy odpowiednio wcześnie zadbać o obszar formalno prawny. Kluczową kwestią jest nadanie przedsiębiorstwu odpowiedniej osobowości prawnej. Wówczas po śmierci właściciela nie zostanie ono automatycznie zamknięte, jak to ma miejsce w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych. Najlepszym wyborem są spółki kapitałowe, odpowiednio dopasowane do danego modelu biznesowego, z odpowiednimi zapisami w umowie spółki. Tego rodzaju przekształcenie firmy zabezpiecza ją przed zamknięciem z dnia na dzień w przypadku śmierci właściciela. Ważne jest także, odpowiednio wczesne, uregulowanie kwestii spadkowych.